Co by mělo dítě umět před vstupem do MŠ

Co by mělo dítě umět před nástupem do mateřské školy

• Dítě by mělo znát své jméno a příjmení. Vyplatí se umět i svůj věk a město, ve kterém bydlí.
  • Vaše dítě by mělo poznat svoji značku, kterou dostane pro označení místa na ukládání svých věcí.
  • Mělo by také poznat svoje oblečení a obuv. Je dobré dítěti ráno při oblékání říkat, co má právě na sobě a jaké s sebou bude mít náhradní oblečení. Nezapomeňte také dětem oblečení podepsat. Mnoho dětí si totiž své věci nepozná nebo se stává, že několik dětí má stejné oblečení.
  • Dítě by se mělo umět samo svléknout, při oblékání může mít nedostatky (problémy se zipem, s knoflíky, s punčochami) – mělo by však umět říct paní učitelce, s čím potřebuje pomoct. Dítě by se mělo umět zout a obout.
  • Mělo by samostatně jíst lžicí bez přehnaného bryndání a pít ze skleničky nebo hrníčku. Jídlo by po sobě mělo dojídat, ale pokud opravdu hlad/chuť nemá, nikdo ho do jídla v naší mateřské škole nebude nutit.
  • Dítě by se mělo samo umět vysmrkat.
  • Dítě by mělo s jistotou ovládat svůj močový měchýř. Ve školce jsou časové intervaly, kdy děti samostatně chodí na záchod, do té doby by dítě mělo vydržet suché nebo by se mělo umět ozvat, pokud potřebuje jít dříve. Paní učitelka dítě utře, šikovnější zkontroluje a také mu pomůže. Není velkou výjimkou, když dítě v zápalu hry prostě zapomene, nic se neděje, jen je důležité mít ve své skříňce v šatně náhradní oblečení.
  • Dítě by mělo být zvyklé umýt si ruce, když jde ze záchodu, když jde jíst, když je jakkoliv špinavé, utřít se do ručníku.
  • Mělo by umět chodit po schodech bez držení dospělého.
  • Mělo by si po sobě mělo umět uklidit hračky a pracovní nástroje.
  • Dítě by mělo umět pozdravit, poděkovat, a pokud o něco žádá, mělo by to umět zdvořile.
  • Mělo by umět vyjádřit, co potřebuje nebo co se mu líbí a nelíbí.

I když vaše dítě něco neumí, ve školce se to určitě naučí, není proto nutné vše násilně dohánět na poslední chvíli:-).

Je velice důležité, aby dítě paní učitelce důvěřovalo. Nikdy své dítě nestrašte paní učitelkou ani školkou samotnou. Dítě se tam musí těšit a ne to brát jako trest.

Nástup bude trochu komplikovaný odloučením od maminky. Některé děti to ponesou opravdu těžce – a vy s nimi. Velice dítěti pomůžete, když nebudete ve stresu vy sama a ani nikdo jiný z rodiny. Můžete své dítě chlácholit, ale musíte být pevně rozhodnutá odejít a odchod zbytečně neprodlužovat, naopak byste nikdy neměla odcházet tajně bez rozloučení. Je dobré dítěti vysvětlit, kdy se vrátíte, a potom se opravdu včas vrátit.

Mateřská škola Záchlumí, okres Tachov, příspěvková organizace
Záchlumí č.p. 1
34901 Stříbro

Mateřská škola : +420 374 622 746 /+420 773 826 911

Email: materinkazachlumi@zachlumi.cz

Školní jídelna: +420 773 826 911

Ředitelka školy : Veronika Zíková

datová schránka: dx7a3yr

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek.
Publicita

Created by © 2022 - 2024ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign